Директорка фондације Новак Ђоковић, Јелена Ристић, посетила је у среду 10.4.2013.год. Љиг где је у разговору са представницима локалне самоуправе и предшколске установе најавила адаптацију вртића у Кадиној луци, у оквиру пројекта "Школице живота". |
![]() |
Према њеним речима, пројекат ће урадити архитекта Фондације Новак Ђоковић.
"Општина је заинтересована за сарадњу, а ми смо овде јер је Љиг једно од најугроженијих места у Србији и жеља нам је да помогнемо како би деца имала добре услове и квалитетне програме за развијање у раном детињству", казала је Ристићева.
То су били, како је нагласила, иницијални разговори који ће се наставити после обиласка локације где се налази простор за адаптацију јер, према њеним речима, има доста посла.
Ристићева је казала да у Србији има много посла и угрожених општина којима су потребне помоћ и подршка.
"Ми хоћемо да помогнемо, али не да сами будемо носиоци пројекта. Жеља нам је да пробудимо градове и мештане и сви заједно радимо за добробит друштва", нагласила је Ристићева и додала да највише пажње треба посветити деци.
Она је навела да ће акценат пројекта бити на деци са посебним потребама и сметњама у развоју, где ће се прилагодити и персонализовати приступ како би имали простор за развијање.
Председник општине Љиг Миодраг Старчевић изразио је задовољство због намере Фондације да отвори вртић и истакао да je локална самоуправа спремна да се укључи у пројекат.
Према речима директорке предшколске установе "Каја", Љиљане Ивановић, биће адаптирана једна учионица што је веома значајно и због стварања услова за нова радна места.
Она је изразила наду да ће ово бити одржив пројекат којим ће бити обухваћено неколико месних заједница.
"Предшколска установа обезбеђиваће бесплатну ужину и превоз да бисмо подстакли децу да дођу у што већем броју и бораве у адаптираном простору", казала је Ивановићева.
Пројекат "Школице живота" Фондација реализује уз стручну помоћ Центра за интерактивну педагогију из Београда чији циљ је стварање што бољих услова за образовање деце у Србији.
Школице су намење пре свега деци узраста од три до шест година и раног школског узраста, биће отворене и за родитеље, а налазиће се у местима у којима нема вртића и у којима понуда за децу није адекватна.